«Конкуренція заповітів» – це той випадок, коли померла особа за життя склала декілька заповітів і внаслідок існування цих декількох заповітів, вони фактично починають «конкурувати» між собою за обсягом майна або за колом спадкоємців. Такі ситуації у практиці спадкового права є непоодинокими.
Якщо ви потрапили у таку ситуацію і вам необхідно визначити який саме заповіт визначає спадкоємця (спадкоємців) і/або спадкове майно. Необхідно врахувати наступні правило.
По-перше, внаслідок складення нового заповіту, втрачає чинність старий заповіт, однак тільки в частині, що суперечить новому заповіту. Якщо ж старий заповіт суперечить новому повністю або частково, то відповідно такий старий заповіт буде діяти в частині, що не суперечить новому заповіту.
По-друге, якщо новим заповітом зменшено спадкову масу (майно, що передається у спадок), порівняно із попереднім заповітом, але не змінено спадкоємця, вважається, що спадкодавець визначив спадкоємця лише щодо частини майна, що передається у спадок. Вказане скасовує старий заповіт у відповідній частині.
За своєю правовою природою скасування заповіту наділене рисами безповоротності і безумовності, тобто якщо заповіт, складений пізніше, скасовує попередній, цей попередній заповіт не може бути поновлений і за умови, що пізніше складений заповіт у свою чергу був скасований заповідачем.
Винятком є лише випадки, визначені ч. 4 ст. 1254 ЦК і стосуються випадків визнання нового заповіту, складеного заповідачем, недійсним, а не скасування заповіту.
Тому, якщо існує проблема «конкуренції заповітів», при визначенні питань, хто є спадкоємцем та яке майно передається у спадок, необхідно керуватися зазначеними вище принципами.