Четвер, 19 Червня, 2025
18.8 C
Lviv

Всеукраїнське юридичне видання - STEMPFORDS

Проблеми спадкування нерухомого майна нетитульного власника

Однією із найактуальніших проблем спадкування нерухомого майна, є спадкування нерухомості, що належить нетитульному власнику.


Титульним власником нерухомого майна, є особа, що зареєстрована у державному реєстрі права власності на нерухоме майно. Відповідно нетитульним власником є особа, що формально не зазначена у реєстрі, однак на підставі закону, рішення суду або правочину, фактично є власником або співвласником відповідного нерухомого майна.

Класичним прикладом такої ситуації є випадки, коли під час шлюбу подружжя купило квартиру або інше нерухоме майно, яка належить обом з подружжя на праві спільної сумісної власності, однак під час нотаріального оформлення угоди, власником було зазначено лише одного із подружжя, оскільки він або вона формально виступали підписантами договору.

Також, в якості прикладу можна зазначити випадки, коли під час шлюбу другий з подружжя не вимагав поділу спільного сумісного майна на частки або просто не зареєстрував право власності на нерухоме майно у реєстрі.

У першому та другому випадку другий з подружжя де-факто є власником ½ частини нерухомого майна, а де-юре ні, оскільки інформація про таку власність відсутня у реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Внаслідок чого, у разі смерті такого нетитульного власника, нотаріус з формальних причин не може включити відповідне майно у спадкову масу (майно, яке передається у спадок), що призводить до порушення прав спадкоємців.

Як спадкоємцям нетитульного власника захистити свої права на нерухомість у цьому випадку?

На допомогу прийде інститут визнання права власності, визначений ст. 392 ЦК України.

Вказаною нормою визначено, що власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Фактично, при відмові нотаріусом у видачі спадкоємцям нетитульного власника майна, свідоцтва про право на спадщину, є факт невизнання права власності таких спадкоємців на нерухоме майно.

Саме визнання права власності у порядку спадкування, є належним способом захисту порушеного права спадкоємців і застосовується, за умови, що захист спадкових прав не може бути реалізований у нотаріальному порядку. Такій підхід був підтриманий Верховним Судом у справі № 227/3750/19.

Друге відносно ускладнене питання цієї категорії спорів є визначення належного відповідача у справі.

Розповсюдженою помилкою є подання позову, де відповідачем визначається нотаріус, що відмовив у вчиненні відповідних нотаріальних дій.

Слід пам’ятати, що нотаріус – це лише уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності (ст. 3 Закону України «про нотаріат»).

В свою чергу, належними відповідачами у даній категорії справ є спадкоємець (спадкоємці), які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування. Такий висновок виклав Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові по справі № 280/4/18.

Гаряче цього тижня

Чому важлива правильно складена заява в виконавчу службу

Отримати судове рішення — це лише половина справи. Реальне...

Що означає заповнена заява до ЄСПЛ і чому це критично важливо

Коли вичерпані всі національні механізми захисту прав, останньою інстанцією...

Чому важливо своєчасно подати заперечення на позовну заяву

Участь у судовому процесі передбачає не лише захист своєї...

Що таке залишення позовної заяви без руху і чому це трапляється

Коли громадянин звертається до суду з позовом, він очікує,...

Що означає залишення позовної заяви без розгляду: суть і наслідки

У судовій практиці існує поняття, яке часто викликає подив...

Теми

Чому важлива правильно складена заява в виконавчу службу

Отримати судове рішення — це лише половина справи. Реальне...

Що означає заповнена заява до ЄСПЛ і чому це критично важливо

Коли вичерпані всі національні механізми захисту прав, останньою інстанцією...

Чому важливо своєчасно подати заперечення на позовну заяву

Участь у судовому процесі передбачає не лише захист своєї...

Що таке залишення позовної заяви без руху і чому це трапляється

Коли громадянин звертається до суду з позовом, він очікує,...

Що означає залишення позовної заяви без розгляду: суть і наслідки

У судовій практиці існує поняття, яке часто викликає подив...

Як правильно оформити закриття ФОП заява: перший крок до припинення діяльності

Коли підприємець приймає рішення припинити діяльність, юридично це оформлюється...

Чому актуальна електронна заява на розірвання шлюбу

Розлучення — це юридична процедура, яка з емоційної точки...

Як подається електронна заява до кіберполіції і чому це важливо

У цифрову епоху більшість злочинів перемістилась у віртуальний простір....
Адвокат по ТЦКspot_img

Схожі статті

Юридичний супровід в ТЦК та СП юридичний супровід в тцк Виплати безвісти зниклим військовим Оновлення даних у військкоматі ТЦК та СП Адвокат з питань мобілізації Юрист з військових питань заява на відстрочку від мобілізації Юрист з питань мобілізації Юридична консультація по мобілізації Відстрочка для вчителів Економічне бронювання ФОП Постанова КМУ № 560: які зміни? Порядок переведення в іншу військову частину Оформлення пенсії за віком Виплата за загиблого військового Стягнення заборгованості з військовослужбовців Заява про виплату одноразової грошової допомоги військовослужбовцям Звільнення з військової служби за сімейними обставинами Відстрочка від призову під час мобілізації для студентів Адвокат по ТЦК Звільнення з ЗСУ багатодітного батька Допомога з військкоматом Звільнення з військової служби за сімейними обставинами у воєнний час Онлайн консультація військового юриста Підстави для звільнення з військової служби у воєнний час Повторне бронювання військовозобов'язаних Посвідчення багатодітного батька якщо діти від різних шлюбів Постанова КМУ № 45 про бронювання військовозобов'язаних Рапорт на звільнення багатодітного батька ТЦК консультація Чи може адвокат представляти інтереси в ТЦК Адвокат відстрочка від мобілізації Бронювання військовозобов'язаних Військовий адвокат Львів відгуки Мобілізація 2024,2025о Мобілізація 25 років Відстрочка по догляду Відстрочка для багатодітних Відстрочка для студентів резев + Відстрочка для студентів іноземних вузів Штраф ТЦК 17000 Штраф ТЦК та СП Як оскаржити рішення ВЛК? Бронювання IT-спеціалістів Грошове забезпечення військовослужбовців Адвокат по мобілізації Супровід адвоката у військовій службі правопорядку (ВСП) Військова пенсія Військова пенсія по інвалідності Відстрочка від мобілізації Пенсія по втраті годувальника-військовослужбовця Пільгова вислуга років військовослужбовців та право на призначення пенсії Бронювання працівників на період мобілізації Звільнення з військової служби Виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям Оформлення учасника бойових дій Рапорт на звільнення Документи для звільнення з військової служби троє дітей Звільнення з військової служби Звільнення з військової служби Звільнення з військової служби

Популярні категорії

послуги адвоката Львівпослуги адвоката Львівпослуги адвоката Львів