Як відомо до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. А спадкування це перехід прав і обов’язків від спадкодавця до спадкоємця. Так нам вказує законодавство.
Однак, як у вказану концепцію входить самочинне будівництво або об’єкти незавершеного будівництва?
Сьогодні значна кількість приватних будинків і дач самочинно побудовані, без оформлення належних дозвільних документів на будівництво. Навіть все ще існують випадки забудови багатоквартирних будинків без належного оформлення містобудівної документації.
Якщо спадкодавець за життя збудував будиночок без отримання, відповідних дозвільних документів або помер до завершення будівництва, чи успадкують його нащадки вказане майно?
Відповідь на це питання дав Верховний Суд, розглянувши справу № 347/2273/17.
Позиція Верховного Суду така, що якщо об’єкт нерухомого майна було побудовано без оформлення належних дозвільних документів, таке майно є самочинним будівництвом і не входить у склад спадщини, оскільки фактично не може бути об’єктом цивільно-правових відносин, у розумінні цивільного законодавства.
Водночас, якщо спадкодавець помер під час будівництва об’єкта нерухомого майна, тобто на момент смерті, майбутній об’єкт нерухомості вважався об’єктом незавершеного будівництва, то до спадкоємця переходять всі права та обов’язки, пов’язані із таким недобудованим об’єктом.
З огляду на цю правову позицію Верховного Суду, при поданні позову про визнання права власності на спадкове майно, якщо у складі спадщини є нерухомість або об’єкти незавершеного будівництва, раціональним буде долучення доказів, що підтверджують введення такого майна в експлуатацію або документів, що вказують на наявність будівельного паспорту/містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, повідомлення про початок будівельних робіт, документів, що підтверджують введення в експлуатацію вказаної нерухомості тощо.